Vai mākslīgais intelekts apdraud radošās profesijas?

Nē!

Kāds prasīs, kāpēc tāda pārliecība?

Pārliecības nav, vismaz man nav…

Pārliecība ir cilvēku visvairāk ierobežojošā īpašība, tāpēc iesaku, cik vien ātri iespējams, no tās atbrīvoties…

Atbilde Nē – drīzāk ir intuīcijā, nojausmā un tamlīdzīgās lietās balstīta, tai nav pamatojuma, bet tomēr…

Kas ir MI?

Var atrast daudz dažādas definīcijas un aprakstus, bet pagaidām tajos visos parasti piemin kādu no zinātnēm, visbiežāk datorzinātni, matemātiku, loģiku vai kādu citu. Daudzviet min datu analīzi, mērķu sistematizāciju un cilvēkresursus ietilpīgu uzdevumu ātru risināšanu. Dažviet arī mācīšanos, spēju interpretēt, pielāgoties un saprātīgu uzvedību. Tiek norādīts, ka MI pēta uzdevumu risināšanas metožu izstrādāšanu, tādiem uzdevumiem kam nav efektīvu atrisināšanas algoritmu.

MI aprakstos un definīcijās ir minētas daudz labas īpašības, bet tādus vārdus kā radošums, iztēle un fantāzija nevienā neatradu.

Parādās informācija, ka tam māca atpazīt emocijas, bet vai atpazīt nozīmē izjust? Laikam jau nē, pat tad ja Tas spēj perfekti aprakstīt atpazītas izjūtas.

Varētu turpināt šādu aprakstos balstītu analīzi, bet tas būtu pilnīgi bezjēdzīgi. Tāpat kā ir pilnīgi vienalga vai MI ir matemātiskā loģikā balstīts bezkaislīgs algoritms, vai tajā tomēr ir vēl kaut kas…

Pat ja šobrīd nav, agrāk vai vēlāk cilvēki tur sabāzīs visu ko vajag un arī visu to, ko neteikti nevajag.

Jautājums par MI spēju apdraudēt radošās profesijas ir jāskata pilnīgi savādāk…

Parādoties kādai jaunai lietai – visplašākajā šī vārda izpratnē, cilvēki nosacīti sadalās divās grupās. Vieni jaunajā saskata nākotnes iespējas un visu esošo problēmu risinājumu, bet otri gluži pretēji – ierastās kārtības un pat eksistences apdraudējumu…

Diemžēl, vai par laimi, bet parasti abas galējības kļūdās, jo tikai laiks parāda lietu patieso būtību.

Man šķiet uz MI ir jāskatās primitīvās līdzībās. Kad parādījās fotogrāfija runāja ka izzudīs glezniecība, kad parādījās kino, runāja ka pazudīs teātris, kad parādījās lielie televizori – mājas kinozāles, runāja, ka pazudīs kinoteātri. Šādi varētu turpināt uzskatīt ko tik nav runājuši un kas ir vai nav piepildījies, bet man šķiet ka pēc kāda laika šim uzskaitījumam varēs pievienot MI un radošo profesiju izzušanu…

Protams šobrīd vēl neviens nevar pateikt kas būs tālāk, bet lai kā attīstīsies MI, diezin vai tas spēs izdabāt astoņu miljardu vēlmēm, gaumei un citām īpatnībām, bet varbūt es kļūdos…

Starp citu, kad MI nespēj izpildīt manas iegribas, atrast man vajadzīgo atbildi u.t.t., es to apsaukāju par plaģiāta ģeneratoru… Lai gan būtībā MI ir labs un ļoti daudzpusīgs rīks, kas līdzīgi kā excel var krietni atvieglot noteiktus darbus. Lai kādas īpašības Tam piedēvē fani, pagaidām tas tomēr ir tikai un vienīgi tehnisks palīglīdzeklis…

Savulaik, kad izgudroja rakstāmmašīnu, visticamāk nebija daudz to, kas apgalvoja ka rakstāmmašīna apdraud radošumu, bet lai nu paliek senie laiki. Šobrīd kad lielākā daļa rakstīšanai lieto datoru ir skaidrs, ka rakstīšanas palīglīdzeklis, spalva, zīmulis, pildspalva u.t.t. kopumā neietekmē radošuma izpausmes. Protams, individuāli katram ir savs labākais rīks, bet tas jau ir gaumes lauciņš…

Tiem kuri nepiekrīt manam viedoklim ka MI ir rīks kas darbojas cilvēka iedotajā rāmītī, palūdzat lai MI atrod pseidonīmu M. Tudovalo veidojošos vārdus vai atrisina “Īstā vārda” mīklu

Ja pirmais izaicinājums nepatīk, varu piedāvā citu.

Nav šaubu ka MI spēj ļoti ātri radīt, piemēram, vēl trīs turpinājumus “Zvaigžņu kariem”, tai skaitā ja Tam palūgs tur iepīt kaut ko “Bārbijas” stilā, tas izveidos kaut kādu abu filmu miksli.

“Lielais jautājums” ir vai MI pats kādreiz iedomāsies šādu sižetu apvienošanu, ja cilvēks Tam to neprasīs…

Tātad alternatīvais izaicinājums.

Es palēnām pierakstu pirmās grāmatas “Silvas planēta. Olas lieluma dimants.” turpinājumu un man jau ir skaidrs kāds būs otrās grāmatas nosaukums un vismaz viens jautājums vērīgajiem – tiem, kuriem patīk mīklas. Taču pagaidām tas ir tikai manās fantāzijās un melnpierakstā. Tad nu visi tie kuri tic MI visvarenībai un radošumam, palūdzat lai Tas rada otrās grāmatas nosaukumu un jautājumu vērīgajiem…

Kad tiks publicēta otrā grāmata būs iespēja salīdzināt… Lai būtu garantija, ka es nešmaukšos, man ir elektroniski parakstīts dokuments ar nosaukumu un jautājumu, taču tas satur ne tikai laika zīmogu, bet arī īsto vārdu, tāpēc pagaidām tas netiks publicēts…

Laiks rādīs cik ilgi mīklas paliks neatminētas…